Rijeka, Croatia
Loading



 


Zdravko Matulja
Umro je Zdravko Matulja, jedan od najvećih, najkarizmatičnijih, najtrofejnijih, tehnički potkovanih hrvatskih motociklista. Rođen je u Voloskom (Opatija, Hrvatska) 13. lipnja 1957. Prva sportske iskušenja i radosti doživio je 1972. kada je osvojio Prvenstvo Zajednice općina Rijeka u spretnostnoj vožnji. Godine 1982., nakon iznimnih rezultata u Italiji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Engleskoj i Španjolskoj, postaje jedini hrvatski europski prvak u klasi do 50 ccm, ali ne kao član tvorničke momčadi, već kao privatnik. Od 1983. do 1990. je u tri različite klase, 50, 80 i 125 ccm, nastupao na 17 utrka svjetskog prvenstva, da bi najbolji rezultat sezone ostvario 1984. s 12. mjestom u klasi 80 ccm. Umro je 26. prosinca 2022. RIP veliki čovječe.


 


riječki dvoglavi orao

Ambigram Rijeka

Udruga 051 Rijeka

RiRock, glazbeni internetski magazin

Riječanin, pomorski vremeplov

 

Antonin, Branko

Antonin Branko, Dr.Rođen: Kotor, 15. listopad 1919
Umro: Rijeka 12. ožujak 1983.

Roditelji: ???

Liječnik, redovni profesor interne medicine na Medicinskom fakultetu u Rijeci, specijalist interne medicine u Općoj bolnici. Antifašist, sudionik NOB od 1945. kao bolničar i liječnik. Profesor Antonin je bio ''otac'' riječke elektrokardiografije.

Klasičnu gimnaziju zavšio u Splitu.
1943. diplomira na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.
Pripravnički staž obavlja u Novogradiškoj bolnici, nakon čega je mobiliziran u vojni sanitet Hrvatskog domobranstva, potom Jugoslavenske armije. Od 1945. sudjeluje u NOB-u.

Nakon demobilizacije dodijeljen je na rad kao kotarski liječnik u Liku (Udbina, Titova Korenica, Gračac).

God. 1947. postao je asistent, Interne klinike u Zagrebu.

Nakon završene specijalizacije (1952), s Interne klinike Medicinskog fakulteta KBC-a ''Rebro'' u Zagrebu Branko dolazi na Sušak na interni odjel Opće bolnice, gdje postaje asistent profesora Silvija Novaka na Medicinskom fakultetu u Rijeci. dr. Branko Antonin se tijekom specijalizacije na Internoj klinici Medicinskog fakulteta KBC-a "Rebro" sustavnije bavio kardiološkom i hematološkom dijagnostikom i pomagao profesoru Novaku.

Od liječnika koji su postali specijalisti nakon Drugog svjetskog rata, dr. Branko Antonin se prvi sustavnije bavio dijagnostikom i liječenjem srčanih bolesti.

Antonin Branko, Dr.1958. Sušačka bolnica je nabavila elektrokardiograf s izravnim pisačem elektrokardiografske krivulje što je značilo pravu revoluciju u snimanju elektrokardiograma. Branko Antonin, uz pomoć medicinske sestre Branke Puškarić-Šustar učinio je prvo snimanje srca na sušačkom Internom odjelu. "Samopisaći'' elektrokardiograf je omogućio rutinsko snimanje elektrokardiograma i njegovo ponavljanje, bio je prenosiv i jednostavan za rukovanje.

Kao prvi riječki specijalist internist 1959. brani doktorsku disertaciju ''U-val i T-U spojnica kao dijelovi normalne EKG krivulje i njihove patološke devijacije kod hipertrofije srčanih klijetki''. Na slici ljevo, Dr. Branko Antonin brani doktorsku disertaciju pred članovima Stručne komisije Medicinskog fakulteta u Rijeci. S lijeva na desno: prof. dr. Zdravko Kučić, prof. dr. Čedomil Plavšić (predsjednik), prof. dr. Silvije Novak i prof. dr. Karlo Pansini.

Na Internim odjelima riječkih bolnica su krajem 1952. godine radili specijalisti prim. dr. Z. Kučić, dr. O. Šarčević-Smederevac, dr. V. Seidel, prim. dr. B. Kantoci, prof. dr. S. Novak i dr. B. Antonin i pet specijalizanata interne medicine dr. I. Gregurić, dr. A. Polić, dr. V. Bakić, dr. B. Vabušek i dr. Božena Kopajtić. Dolazak profesora Novaka i doktora Antonina bio je veliko stručno pojačanje malobrojnog specijalističkog kadra.

Dr. Antonin se tijekom specijalizacije sustavnije bavio srčanim bolestima, uvodi fotoelektrokardiografiju i nadzire rad sušačkih specijalizanata.

Antonin Branko, Dr.Otvaranjem Medicinskog fakulteta 1955. godine Interni odjeli postaju nastavne baze za rad sa studentima medicine. Na novoosnovanoj Katedri za internu medicinu profesor Novak održava nastavu kolegija "Interna medicina", a primarijus Kučić, dr. Branko Antonin i dr. Božena Kopajtić postaju prvi asistenti i vode praktičnu nastavu sa studentima. Na slici desno, liječnici sušačkog Internog odjela u parku ispred glavne bolničke zgrade 1956. godine: s lijeva na desno: dr. Ivo Margan, dr. Milan Zgrablić, dr. Božena Kopajtić, dr. Branko Antonin, dr. Zlatko Pavlin i dr. Veljko Čabrijan

Doktorat medicinskih znanosti, stekao je 1959. disertacijom s područja kardiologije.

Dr. Antonin preuzima nastavne obveze na fakultetu u ljetnom semestru Školske godine 1961. / 62.

1962. godine. Docent Antonin održava nastavu iz predmeta "Klinička propedeutika interne medicine s njegom bolesnika".

1961. habilitira se predavanjem ''EKG krivulja hipertrofije – opterećenja lijeve klijetke s posebnim osvrtom na njene rane evolutivne oblike'' i postaje docent.

1962. godine, na poziv tadašnjeg direktora interniste dr. Vinka Bakića postaje predstojnik Interne klinike riječke bolnice. Klinikom je ravnao do smrti 1983. godine. Nakon odlaska docenta Antonina na mjesto šefa riječkog odjela 1962. godine, na sušačkom odjelu dr. Veljko Čabrijan i dr. Zlatko Pavlin preuzimaju liječenje srčanih bolesnika, a sredinom šezdesetih godina riječkom internističko-kardiološkom timu pridružuju se dr. Anton Bačić i dr. Josip Roje.

God. 1962. preuzima vodstvo internog odjela bolnice "Braća dr Sobol" u Rijeci. Dolaskom docenta Antonina na mjesto predstojnika Interne klinike riječke bolnice ukida se podjela dotadašnjeg odjela na muški i ženski odsjek. Počinje postupno grupiranje bolesnika s istovrsnim bolestima unutarnjih organa u muške i ženske sobe gdje ih nadziru i liječe specijalisti koji se bave ili počinju sustavnije baviti užim granama interne medicine.
Također, pojačano se izučavaju srčanožilne bolesti. Osposobljavanjem liječničkog i sestrinskog osoblja i nabavom aparature formira se 1965. godine "Laboratorij za kardiopulmonalnu dijagnostiku" u kojem se rade elektrokardiografije, spirometrije i vektorkardiografije, a od 1966. i fonomehanografije

Antonin Branko, Dr.Nakon stručnog usavršavanja na I. Bečkoj kardiološkoj klinici kod profesora Wengera 1964. godine, prvu vektorkardiografiju na Internoj klinci Opće Bolnice "Braće dr. Sobol" učinio je 1965. doc. dr. Branko Antonin. Iduće godine vektorkardiografijom se počeo baviti dr. Josip Roje. Na aparatu koji je dobiven donacijom "Jugolinije", tada vodećeg brodarskog poduzeća u državi, uporabili su Frankov ortogonalni način snimanja sa sedam elektroda, a dobivenu krivulju snimili polaroid kamerom. Bile su to prve učinjene vektorkardiografije u Hrvatskoj i Jugoslaviji.

Na slici ljevo, Liječnici Klinike za internu medicinu Opće bolnice na Sušaku: dr. Zlatko Pavlin, dr. Milan Zgrablić, dr. Veljko Čabrijan, dr. Božena Kopajtić, dr. Branko Antonin i dr. Ivo Margan 1956. godine na krovu bolnice. Oni su obavljali i internističku specijalističku službu na otocima i Hrvatskom primorju od 1960 godine.

24. ožujka 1965. se na poticaj Dr. Antonina na Internoj klinici riječke bolnice formira "Radioizotopni laboratorij". Za prvog šefa postavljen je dr. Ivan Duvančić. 1974. Radioizotopni laboratorij prerasta u "Odsjek za nuklearnu medicinu Interne klinike".

God. 1967. izabran je za izvanrednog, a zatim za redovitog profesora interne medicine Medicinskog fakulteta u Rijeci.

1968. godine, na poticaj profesora Antonina, osnovani su prvi subspecijalistički odsjeci na riječkoj Klinici: "Kardiopulmološki odsjek s laboratorijem" (šefica prim. mr. sc. Alma Polić), "Gastroenterološki" (prim. dr. Frane Škorić), "Endokrinološki" (prim. dr. Vladimira Seidel-Marčec) i "Nefrohematološki s hematocitološkim laboratorijem" (šef prim. dr. Stanislav Paškvan).

Mentor je prvog kardiološkog magisterija izrađenog na Katedri 1968. godine i dvije doktorske disertacije.

Zbog izuzetnih dostignuća na području vektorkardiografije profesor Antonin i primarijus Roje su 1977. godine dobili godišnju Nagradu Grada Rijeke.

Dr. Branko Antonin je 1983. podlegao neizlječivoj bolesti.

Objavio je više od 70 stručnih i znanstvenih radova od kojih se velik dio odnosi na vektokardiografiju. Znanstveni radovi publicirani su mu u časopisima:

 

DJELA:

 

KARIJERA:

 

NAGRADA GRADA RIJEKE:

 

 

 

 

Kreirali: - Nenad Labus
          - SEAS          

Izvori:

 

- Riječka groblja - Imenik riječkih posljednjih počivališta
- Riječka povijest općenito

- Povijest Rijeke od Prapovijesti do 1400
- Povijest Rijeke od 1500 do 1600
- Povijest Rijeke od 1625 do 1650
- Povijest Rijeke od 1675 do 1700
- Povijest Rijeke od 1725 do 1750
- Povijest Rijeke od 1775 do 1800
- Povijest Rijeke od 1825 do 1850
- Povijest Rijeke od 1875 do 1900
- Povijest Rijeke od 1925 do 1950
- Povijest Rijeke od 1975 do 2000
- Povijest Rijeke od 2015 do Danas
- Rijeka, razni događaji i ostalo
- O Rijeci na engleskom jeziku

- Riječke Biografije
- Riječka vlast kroz stoljeća
- Povijest Rijeke od 1400 do 1500
- Povijest Rijeke od 1600 do 1625
- Povijest Rijeke od 1650 do 1675
- Povijest Rijeke od 1700 do 1725
- Povijest Rijeke od 1750 do 1775
- Povijest Rijeke od 1800 do 1825
- Povijest Rijeke od 1850 do 1875
- Povijest Rijeke od 1900 do 1925
- Povijest Rijeke od 1950 do 1975
- Povijest Rijeke od 2000 do 2015

- History of Racing, Preluk - Rijeka
- Riječki grbovi i zastave (heraldika)

Na vrh stranice