Rijeka, Croatia
Loading



 


Zdravko Matulja
Umro je Zdravko Matulja, jedan od najvećih, najkarizmatičnijih, najtrofejnijih, tehnički potkovanih hrvatskih motociklista. Rođen je u Voloskom (Opatija, Hrvatska) 13. lipnja 1957. Prva sportske iskušenja i radosti doživio je 1972. kada je osvojio Prvenstvo Zajednice općina Rijeka u spretnostnoj vožnji. Godine 1982., nakon iznimnih rezultata u Italiji, Njemačkoj, Nizozemskoj, Engleskoj i Španjolskoj, postaje jedini hrvatski europski prvak u klasi do 50 ccm, ali ne kao član tvorničke momčadi, već kao privatnik. Od 1983. do 1990. je u tri različite klase, 50, 80 i 125 ccm, nastupao na 17 utrka svjetskog prvenstva, da bi najbolji rezultat sezone ostvario 1984. s 12. mjestom u klasi 80 ccm. Umro je 26. prosinca 2022. RIP veliki čovječe.


 


riječki dvoglavi orao

Ambigram Rijeka

Udruga 051 Rijeka

RiRock, glazbeni internetski magazin

Riječanin, pomorski vremeplov

 

Slocum, Clarence (Charles) Rice

Rođen: Brooklyn Kings, New York, Sjedinjene Države, 22. lipanj 1871.
Umro: Rijeka, 25. veljača 1912.
Pokopan na groblju Green-Wood, Brooklyn, Kings County (Brooklyn), New York, USA

Roditelji: Henry Warner (24. rujan 1826. - Delphi, Onondaga Co., NY, USA., 1894.) Major-general i Caroline (Clare) rođena Harvey (Woodstock, New York, USA., 09. veljača 1830. - Brooklyn, New York, USA., 27. ožujak 1899.)

Sestre i braća: Florence Elizabeth udana Kingsbury, (Kings County, New York, USA., 24. srpanj 1859. - Washington District of Columbia, USA. 10. rujan 1939.), Henry Warner (Syracuse, N. Y., 28. svibanj 1862. - 22. siječanj 1949.)

Supruga: Oženio se 6. travnja 1893. za Anne Louise Boyle, (24. veljača 1868. - Brooklyn, Kings County, New York, USA., 31. siječanj 1938.)
Djeca: Hope P. Slocum (Kings, New York, USA., 1905 - ???) i Florence Joyce Slocum (Berlin, Njemačka, 1906. - 1955.)

Clarence Rice Slocum, američki biznismen, trgovac koji se bavio vanjskom trgovinom, uvoznik i izvoznik i američki konzul koji je služio i umro u Rijeci.

Rođen je u Sjedinjenim Državama, Brooklyn Kingsu, država New York, 22. lipnja 1871. Roditelji su mu bili general-bojnik (Major-General) Henry Warner Slocum i Caroline (Clare) A. Slocum.

Njegov otac Henry Warner (slika ljevo) bio je pravnik i vojno lice, umirovljen sa činom Major-General (general-bojnika). Po vokaciji je bio demokrat, član državne skupštine (state assembly) države New York iz 2. okruga Onondaga.
General-bojnik Henry Warner Slocum, sin Matthewa B. Slocuma bio je časnik koji se proslavio u građanskom ratu, a imao je i zapaženu političku karijeru. Rođen je 1826. godine u Delphiju, N. Y.. Stupio je u Vojnu akademiju West Point 1846. godine, a po diplomiranju je postao potporučnik topništva.
1856. napušta vojnu službu. 1858. bio je član Skupštine.
Na početku građanskog rata (1861. - 1865.) imenovan je za pukovnika jedinice njujorških dobrovoljaca. Ranjen je tokom prve bitke kod Bull Run-a 21. srpnja 1861. u Virginiji. Unaprijeđen je u brigadnog generala 1861. godine.
Nakon rata, general Henry Warner Slocum vraća se građanskom životu.
1865. imenovan je za državnog tajnika Demokratske stranke New Yorka, ali je poražen na izborima.
1866. odlazi u Brooklyn gdje je 1868., a onda ponovo 1870. izabran za člana Nacionalnog zastupničkog doma.
1876. godine bio je predsjednik Brooklynskog odbora javnih radova.
1892. Henry Warner Slocum je delegat na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji u New Yorku.

Clarence Rice Slocum je dužnost američkog konzula vršio u Varšavi u Poljskoj (1903. - 1905.), Weimaru (1905. - 1906.) i Zittau (1907. – 1908.) u Njemačkoj i Rijeci (1908. – 1912.), a dužnost Američkog generalnog konzula u Bomai u Demokratskoj republici Kongo (1906. - 1907.)

Konzularna agencija u Rijeci djeluje do 1908. kad je unaprijeđena u Konzulat, a Clarence Rice Slocum je bio prvi američki konzul u Rijeci.

Za konzula u Rijeci imenovan je u lipnju, a u Rijeku je stigao 03. Srpnja 1908.. Na toj dužnosti je ostao do smrti 1912. Prije konzulata, u Rijeci je postojala konzularna agencija sa konzularnim agentima (L. Francovitch (Consular Agent 1865. - 1884.), Giovanni Gelletich (Consular Agent 1888. - 1897.), Paul J. Tomanoczy Jr. (Consular Agent 1901. - 1902), Fiorello H. La Guardia (Consular Agent 1904. - 1906.). Kompetencija konzulata naknadno je proširena i na cijelu Hrvatsku i Slavoniju. Prvi konzul (vicekonzul) u Zagrebu bio je  H. Carroll Megill (Vice Consul 1922. - 1924.)

6. travnja 1893. oženio se djevojkom koja je bila "totalno nepoznata" u visokim američkin krugovima što je u New Yorku prihvaćeno kao skandalozno. Ime joj je bilo Anne Louise Boyle. Nitko nije znao tko su gospođica Annie Louise Boyle, njena majka ili njene sestre.

Sretni i zaljubljeni par se oženio, ali za brak se nije znalo sve do nakon nekoliko dana. Mladi par je jednostavno i anonimno otišao u crkvu, baš kad je velečasni dr. Talmage htio započeti svetu službu i zamolio ga da ih oženi. Bile su prisutne majka i sestre mladenke, dok otac i majka mladoženje nisu bili prisutni.
Govorilo se da su gospodin Clarence i nova gospođa Slocum nakon ceremonije vjenčanja otišli na aveniju Clinton 405, gdje su živjeli mladoženjini roditelji. Povukli su zvono na vratima i najavili se. Govorilo se da je Clarenceov otac, general Henry Warner, stari vojnik, izrazio ono što se naziva pravednim ogorčenjem. Rekao im je da je kuća puna i da će smještaj za noć morati potražiti u nekom hotelu. General Henry Warner je bio duboko uvrijeđen zbog ponašanja svog sina.
Zbog takvog su braka mladi supružnici stigli na naslovnice novina.

Članak izašao u New York Times-u

SHOCK TO BROOKLYN SOCIETY; GEN. SLOCUM'S SON CLARENCE MARRIED TO AN "UNKNOWN" GIRL.
Ceremony Performed Ten Days Ago by Dr. Talmage -- Tied the Knot in the Tabernacle Just Before Prayer Meeting -- Didn't Know Who the Groom Was Till It Was All Over -- The Slocum House Closed Against the Newly-Wedded Pair -- All Information Refused.

Brooklyn society was "shaken to its foundations" yesterday by the startling discovery that Clarence Rice Slocum, the son of Gen. Henry W. Slocum, had taken Anna Louise Boyle, about whom little seemed to be known, to wife on Thursday, April 6, 1893.

ŠOK U BROOKLYNOM DRUŠTVU; SIN GENERALA SLOCUMA CLARENCE OŽENIO JE "NEZNANKU".
Ceremoniju je dr. Talmage izveo prije deset dana - vezali su čvor u Tabernaklu neposredno prije molitvenog sastanka -- Nisam znao tko je mladoženja dok sve nije bilo gotovo -- kuća Slocum zatvorila se za novopečeni par -- Sve informacije odbijene.

Brooklynsko je društvo jučer "potreseno do temelja" iznenađujućim otkrićem da je Clarence Rice Slocum, sin generala Henryja W. Slocuma, u četvrtak, 6. travnja 1893., uzeo suprugu Anna Louise Boyle, za koju je malo tko, čini se, čuo.


Imali su dvoje djece, Hope i Florence.

27. travnja 1909., tokom vršenja dužnosti u Rijeci, Clarence Rice Slocum šalje američkom senatu izvještaj pod naslovom: "Duhanska industrija u Mađarskoj". U tom izvještaju govori o tvornici duhana u Rijeci.

Izvještava da se središnja uprava proizvodnje i distribucije nalazi se u Budimpešti otkuda se upravlja s 21 skladištem koji se nalaze u sklopu tvornica. Broj radnika, njihove dužnosti i plaću također određuje centralna uprava u Budimpešti. Naveo je da se "Kraljevska Mađarska tvornica duhana" u Rijeci sastoji od sedam četverokatnih zgrada koje se nalaze u samom centru grada, što je pogodno za primanje sirovina, ali i za distribuciju gotovih proizvoda. Gotovi proizvodi se uskladištuju u vladinim skladištima duhana u Rijeci na trgu Urmeny (danas Kazališni trg).
Tvornica zapošljava 175 muškaraca i 1936 žena.
Zapošljavaju se žene ispod 35, i muškarci ispod 40 godina života. Dječaci i djevojčice od 12 do 14 godina ne mogu raditi duže od 8 sati na dan, a oni između 14 i 16 godina ne duže od 10 sati na dan. Kod zapošljavanja prednost se daje stanovnicima Rijeke i bliže okolice.
Nadnice po danu u riječkoj tvornici duhana bile su kako slijedi:

Zaposlenici koji su radili bez prekida više od 10 godina dobivaju penziju ako su oboljeli u tvornici ili su zbog ozljede na radu nesposobni za rad. Vrijednosti penzije su bile:

On je sve vrijednosti navodio u Dolarima.
Također navodi da je 1908. godine proizvodnja riječke tvornice duhana bila:

Riječka tvornica je imala 16 strojeva proizvedenih u različitim državama, ali niti jedan iz Sjedinjenih američkih država.

U to je vrijeme mnogo građana iz ovog dijela Europe željelo emigrirati u Ameriku i mogli su ili iskoristili svoj način za izlaz i organizirati put sami, ali odlazak je obično morao biti dogovoren preko emigracijskih agenata, koji su bili mnogobrojni čak i u ruralnim dijelovima Carstva. Uz ove alternativne rute, najčešći izlaz za tisuće iseljenika iz Austro-Ugarske bile su dvije austrijske luke - Trst i Rijeka.
Carska vlada nagrađivala je imigracijske agente da usmjeravaju emigrante u te luke, te je dogovarala licenciranje brodskih linija kojima je na taj način i ograničena konkurencija. "Austro Americana Line", "White Star Line" i "Cunard Line" upravljali su hotelima i medicinskim pregledima emigranata. Konzuli SAD-a su osobno pregledavali dokumente svih putnika koji su namjeravali emigrirati u Ameriku prije njihova ukrcaja. Jedan od tih konzula bio je Clarence Rice Slocum, neobično aktivni američki službenik, koji je dobrovoljno izrađivao mjesečna izvješća o svojim aktivnostima sa imigracijom.

U studenom Slocum šalje izvješće u kojem navodi da među emigrantima koji u Ameriku stižu iz Rijeke, ima najviše Mađara, gotovo polovica, a svi ostali čine drugu polovicu - Slovaci, Nijemci, Rumunji, Rusini, Hrvati i Srbi. Ovi posljednji - Hrvati i Srbi - ukupno čine tek pet posto svih iseljenika koji odlaze iz riječke luke.
U Slocumovo doba tri su liječnika zadužena za pregled emigranata - jedan je konzularni, drugi je zaposlenik "Cunardova" domaćeg partnera "Adrije", a treći je iz lučke zdravstvene službe koja se ponajprije brine o lazaretu u obližnjoj Martinšćici.
Slocum je bio žestok u traženju i kažnjavanju sudionika u "trgovini bijelim robljem". Iako Slocum nije imao pravnu moć da odbije potencijalne imigrante, njegove preporuke su brodske tvrtke slušale i pridržavale ih se.

Grob Clarence Rice SlocumaSamo 1907. godine Slocum i njegov medicinski tim odbio je ukupno oko 4.700 potencijalni emigranata. Oko 20% njih su već kupili karte i prošli kontrolu mađarske vlade.

Preminuo je 25. veljače 1912. u konzulatu u Rijeci. Pokopan je na groblju Green-Wood, Kings County (Brooklyn), New York, USA.

Američko ministarstvo vanjskih poslova je, nakon smrti Clarenca, bilo ovlašteno da plati Anne B. Slocum, udovici Clarencea Rice Slocuma, jednogodišnju plaću u iznosu od 3.500 dolara.

Konzuli u Rijeci nakon Clarence Rice Slocuma su bili:

 

 

Kreirao: SEAS

 

Izvori:

 

- Riječka groblja - Imenik riječkih posljednjih počivališta
- Riječka povijest općenito

- Povijest Rijeke od Prapovijesti do 1400
- Povijest Rijeke od 1500 do 1600
- Povijest Rijeke od 1625 do 1650
- Povijest Rijeke od 1675 do 1700
- Povijest Rijeke od 1725 do 1750
- Povijest Rijeke od 1775 do 1800
- Povijest Rijeke od 1825 do 1850
- Povijest Rijeke od 1875 do 1900
- Povijest Rijeke od 1925 do 1950
- Povijest Rijeke od 1975 do 2000
- Povijest Rijeke od 2015 do Danas
- Rijeka, razni događaji i ostalo
- O Rijeci na engleskom jeziku

- Riječke Biografije
- Riječka vlast kroz stoljeća
- Povijest Rijeke od 1400 do 1500
- Povijest Rijeke od 1600 do 1625
- Povijest Rijeke od 1650 do 1675
- Povijest Rijeke od 1700 do 1725
- Povijest Rijeke od 1750 do 1775
- Povijest Rijeke od 1800 do 1825
- Povijest Rijeke od 1850 do 1875
- Povijest Rijeke od 1900 do 1925
- Povijest Rijeke od 1950 do 1975
- Povijest Rijeke od 2000 do 2015

- History of Racing, Preluk - Rijeka
- Riječki grbovi i zastave (heraldika)

 

Na vrh stranice